Podmínky a zadání soutěže
Cílem letošní soutěže je nalezení optimálně uskutečnitelné a udržitelné koncepce postupné přeměny a zdokonalení historicky významného území v obci Kopčany, které má přesah přes hranice do České republiky přes řeku Moravu, která neodděluje, ale spojuje.
Kdo se může soutěže zúčastnit?
Studenti a studentky (samostatně nebo v pracovních kolektivech) studijních oborů Architektura a Pozemní stavitelství na vysokých technických a uměleckých školách a univerzitách, kteří nevlastní diplom z II. stupně vysokoškolského studia v žádném z těchto oborů.
27. ročníku soutěže se mohou zúčastnit i studenti fakult krajinářské architektury zemědělských univerzit a vysokých škol podobného zaměření, kteří nevlastní magisterský titul v žádném z těchto oborů.
Jaký je termín odevzdání návrhu?
Ing. arch. Aleš Vaněk, M.Eng.
tajemník soutěže pro ČR,
katedra architektury FSv ČVUT Praha
Thákurova 7, Praha 6,
místnost D – 1102 – ateliér D
na sekretariát soutěže:
Mgr. Silvia Frimmelová,
Xella Slovensko spol. s r.o.,
obchodno-poradenská kancelária,
Bajkalská 25, 827 18 Bratislava
Zadání
Podrobnosti k zadání
Místo stavby
Místem stavby je region Záhorie známý velkou různorodostí krajinných reliéfů. Název Záhoří pochází z jeho polohy za horami – Malými Karpatami. Nejstarší historické záznamy obce Kopčany pocházejí z roku 1392. Obec je však starší Kopčany byly v 9. století součástí aglomerace Mikulčice – důležitého centra Velké Moravy. Obec má nadmořskou výšku 160 m. n. m., plochu 21 829 kilometrů čtverečních a je součástí okresu Skalica v Trnavském kraji.
Regulační podmínky
Zadání je výzvou v hledání kompromisu mezi regulativy vyplývajícími z platný legislativních předpisů území, dotvářejících obraz o jeho významnosti a hlavním cílem ideové krajinářsko-urbanisticko architektonické soutěže, kterým je přinášení inovativních pohledů a odvážných řešení, nových koncepcí pro prezentaci minulosti a pro turismus ve 21. století minimálně způsobem, jako jej vidíme na moravské straně.
Stavební program
Zadání se skládá z návrhu dvou druhů intervencí, jejichž volba a vzájemná kombinace je v plné míře na rozhodnutí autora návrhu. Funkční a objektová skladba pro jednotlivé intervence je doporučená a vyplývající z vyslovených i nevyslovených potřeb obce Kopčany, též v závislosti na trendech navrhování podobných turistických lokalit nadregionálního významu ve světě.
Intervence 1
Představují krajinářská řešení a intervence drobných staveb, landscapové architektury a veřejných prostor v krajině.
Intervence 2
Představují krajinářská a architektonická řešení většího rozsahu v kombinaci s objekty různorodého funkčního využití s multifunkční náplní intervencí, představujících promyšlenou a symbolickou vstupní bránu do území s bohatou historií, jakými jsou Archeopark Mikulčice-Kopčany a obec Kopčany.
Konstrukční a materiálové řešení
Navržené konstrukce, použité materiály, stavební systémy, či způsob založení objektů, nejsou nijak omezeny, jsou však přímo úměrné místu, zvolenému konceptu a účelu stavby, jsou závislé na jejich umístění v zadaném terénu. Stavby by měly být ekologické a měly by se snažit respektovat trvale udržitelný stav přírody, energií. Nevylučuje se použití sortimentu stavebních materiálů Xella – Ytong, Silka, Fermacell a Multipor. Samostatné výkresy detailů konstrukčního systému se nepožadují. Při hodnocení návrhů se přihlíží i k inovativním nebo experimentálním řešením.
Forma a rozsah zpracování
Dokumentace bude řešena ve formě urbanisticko- architektonické studie zpracované na 2 archy:
- arch č. 1 – „prezentační výkres“ formátu A1 na výšku
- arch č. 2 – „doplňující výkres“ formátu A2 na šířku
Prezentační výkres (arch č. 1)
bude sloužit k pozdějším veřejným prezentacím oceněných prací na výstavách,
besedách, přehlídkách a veletrzích, případně při publikacích v odborných časopisech a bulletinech. Proto na tomto výkrese budou umístěny především charakteristické vizualizace návrhu, kresby, zákresy do fotografií nebo fotografie fyzického modelu, kde bude patrný vztah k individuálně zvolenému stylizovanému místu stavby a dále základní situační řešení stavby.
Dle úvahy zde mohou být i další důležité a reprezentativní zobrazení návrhu – vizualizace vnitřního prostoru, pohledy, charakteristické půdorysy, popřípadě doplňující texty v anglickém jazyce.
Doplňující výkres (arch č. 2)
bude sloužit pouze pro účely vlastní soutěže. Na tomto archu budou umístěny další doplňující výkresy návrhu – případné další půdorysy vybraných charakteristických podlaží, pohledy, řezy a doplňující texty a legendy v anglickém jazyce.
Upřesnění formy zpracování soutěžního návrhu:
Předložení fyzického modelu návrhu nebo jeho části není povinné, ale nevylučuje se z posuzování poroty. V případě předložení modelu je jeho velikost limitována na rozměr formátu A2, model nutno zajistit proti poškození během případného transportu. Z organizačních důvodů se preferují pouze fotografie modelu, které by byly součástí archu č. 1.
Případná textová doplnění a legendy budou přímo součástí jednotlivých výkresů a budou výhradně v anglickém jazyce. Toto neplatí pro případné konkrétní místní názvy a pojmy (například ulic, náměstí, budov apod.), které budou převzaty z veřejně přístupných mapových podkladů.
Soutěžní archy a případné fotografie modelu, budou nahrány v datovém formátu na elektronické nosiče (CD, DVD) a označeny číselným kódem soutěžícího.
V soutěžních návrzích bude všude jednotně používán anglický název tématu
„INTERVENTIONS – HOW TO MOVE FORWARD KOPČANY? Going back from the present to the past and vice versa in the Czech-Slovak border area in Kopčany“.
Rozsah požadované dokumentace je závazný. Grafická forma zpracování dokumentace (digitální/ruční, barevně/černobíle) není předepsána. Na půdorysy, pohledy a řezy budou zakresleny základní kóty nebo poměrová měřítka tak, aby byly zřejmé hlavní rozměry stavby.
Doplňující údaje:
Případná upřesnění a doplnění mohou být poskytována vypisovatelem soutěže případně zpracovatelem zadání na základě konkrétních žádostí účastníků soutěže, které mohou být elektronicky zasílány na emailové adresy sekretariátů soutěže
Máte otázky? Kontaktujte nás.